Mapy zdarma a geocaching na GPS navigaci Garmin Oregon 650

Outdoorová GPS navigace Garmin Oregon 650 nabízí krom jiného i nástroje pro geocaching.

Stahování “kešek” ve Windows

Jako první je nutné nainstalovat program GeoGet. Ten je možné stáhnout z adresy geoget.cz, což je domovská stránka programu. Už koncovka .cz ukazuje, že se jedná o produkt z českých luhů a hájů, nicméně program je dostupný též v angličtině. Jako další je nutná instalace pluginu GPX Garmin, který slouží k následnému generování keší pro novější navigace Garmin.

Po nainstalování programu GeoGet a pluginu GPX Garmin je již možné se v programu GeoGet přihlásit k GeoCaching účtu a začít stahovat kešky. To se děje přes hlavní menu -> Databáze -> Import -> Stáhnout kešky… Tímto se otevře malé okénko, ve kterém kliknete na druhou záložku “Středový bod a poloměr”, kam vložíte souřadnice místa, okolo kterého chcete nechat kešky stahovat. Tyto souřadnice se dají získat několika způsoby. Nejjednodušší je na mapy.cz vybrat záložku “Body a měření” -> “Vlastní bod na mapě -> kliknout do mapy na místo, okolo kterého se mají kešky stahovat. Souřadnice, které takto získáme v okénku níže pak jednoduše zkopírovat do schránky pomocí “Ctrl + c” a v programu GeoGet kliknout na tlačítko “Vložit”. Poté je nutné kliknout ještě na vedlejší tlačítko “Zapsat”! Nížeji je možné zadat v jak velkém okruhu se mají kešky stahovat a klikněte na tlačítko “OK”.

Program bude chvíli stahovat a po čase se objeví okénku, které ohlásí, kolik koší stáhl, kolik nových přidal a kolik jich aktualizoval. Klikněte na tlačítko “Zobrazit”, čímž se v hlavním okně objeví seznam kešek.

Ty se posléze exportují do formátu, který přečte i navigace Garmin kliknutím v hlavním menu na “Seznam” -> “Export…”, v právě vyskočeném okně vyberte možnost “GPS - GPX Garmin - pro nové Garmin GPS” a vyskočí na vás okno, ve kterém můžete zvolit, kam chcete kešky uložit. V zařízeních Garmin je nutné je ukládat do složky /GARMIN/Garmin/GPX/

TIP: Pojmenovávejte .gpx souboy tak, aby bylo zřejmé, k jakému datu a místu se vztahují, tj. například: 2015-05-11-prerov-25km.gpx. Pokud totiž budete chtít aktualizovat danou oblast a/nebo navšívit místo v jejím okolí, víte, jak stará jsou data (2015-05-11) a k jaké oblasti se vztahují (prerov-25km).

Mapy OpenStreetMap v navigaci Garmin Oregon 650

Chcete-li zdarma používat mapy OpenStreetMap (které jsou k dispozici zdarma a pod svobodnou licencí) ve vaší navigaci Garmin Oregon 650, jděte na stránku garmin3.bbbike.org, tam si vyberte zemi (či při ručním výběru zaškrtnutím políčka “Enable manual tile selection” vybrané části světa), kterou chcete stáhnout a kliknětě na “Download map now!” (v případě vlastního výběru vložte emailovou adresu a pak poctivě čekejte než vám dojde email, že mapa je vygenerovaná. Může jít o hodiny nebo i o dny). Pak máte na výběr několik možností co stáhnout. Tento popis se bude týkat přímého nahrátí na zařízení. K tomu je třeba stáhnout soubor s názvem “osm_generic_gmapsupp.zip”, u kterého je popisek “Compressed file containing a single image that can be placed directly onto the SD-card of the GPS. Unzip first!”. Podle této rady tedy po stažení soubor rozbalte a soubor s názvem “gmapsupp.img” přesuňte na SD kartu do složky garmin (není-li na kartě přítomná, vytvořte ji). Pozor, nevkládejte mapu přímo do zařízení. Pak už jen zařízení odpojte a danou mapu využívejte.

Bude-li vám v mapě něco chybět, neváhejte a data doplňte ;-)

Přehled technických článků