Diktafon RCA VR530R, VOC soubory a Linux

V časové tísni a bez možnosti vybírat si jsem zakoupil diktafon značky RCA s označením VR5330R. Tento přístroj se chlubí 2GB vnitřní paměti s možností nahrátí až 800 hodin záznamu. Ovšem hned na začátek je nutné podotknout, že oněch 800 hodin je možné dosáhnout při použití formátu s tokem 5.6kbps, chceme-li střední kvalitu 32kbps, pak už se nám na přístroj vleze pouze 140 hodin a v nejvyšší kvalitě, 64kbps WMA můžeme nahrávat 70 hodin. Nutno podotknout, že pro první dvě volby, tedy 5.6kbps a 32kbps, je použit nezdokumentovaný propertiální formát, jehož přípona je .VOC (neplést se soubory Creative Labs Sound, které mají stejnou příponu).

Přístroj samotný obsahuje vestavěný mikrofon, reproduktor, výstup na externí mikrofon a sluchátka (oboje 3,5mm jack), řadu ovládacích tlačítek (jejich srozumitelný popis naleznete v manuálu), černobílý LCD display, kontrolní červenou diodu, dvě tužkové AAA baterie (indikátor stavu nabití je na LCD display) a hlavně vysunovací USB konektor, kterým lze zařízení připojit k PC jako USB mass-storage. Na samotném disku pak nalezneme čtyři složky - A,B,C a D, do kterých probíhá samotné nahrávání, složku User Manuals s (nečekaně) uživatelským manuálem (v mém případě pouze anglickým, přestože krabička od zařízení je popsána anglicky a (zřejmě) španělsky. Dalšími soubory jsou RCA Digital Voice Manager Installer.dmg - instalační soubor oblužného software pro Mac (verze 10.5 a 10.6) a rcaDVM7_setup.exe, to samé pro systémy Windows (podporovány jsou podle popisku XP SP2, Vista a Seven).

V Linuxu není v běžných programech možno .VOC soubory přehrát, je tedy nutno hledat na internetu. Problém s přehráváním řešil již před léty na stroji od stejného výrobce Dave Coffin a výsledkem jeho snahy byl prográmek devoc.c, který vydal pod svobodnou GPL2 licencí (kopie pro případ, že by jej autor smazal). Program po stažení jednoduše přeložíte pomocí

gcc -o devoc devoc.c

Program poté pod rootem (či použitím sudo) přesunete do patřičné složky (v Debianu)

mv devoc /usr/local/bin

Poté už stačí spustit samotný program

devoc soubor.VOC

a tím se vytvoří (16 bitový) soubor.WAV, který lze spustit ve všech běžných přehrávačích.

Soubor lze také jen přehrát pomocí

devoc -p soubor.VOC

, je však nutné mít nainstalován balíček Sound Exchange. Ten se v Debianu nainstaluje pomocí

apt-get install sox

Další triky s formátem VOC lze najít například na webu administratosphere.wordpress.com.

Přehled technických článků