Akce

Tvorba videa z jpg obrázků pomocí Kdenlive

Z JiříKomárek.net

Verze z 16. 2. 2015, 19:56, kterou vytvořil Xkomczax (diskuse | příspěvky) (added Category:HP using HotCat)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pokud vás už někdy napadlo, že byste si rádi vytvořili video z několika po sobě jdoucích obrázků, jednou z možností je použít videoeditor Kdenlive. Ten je k dispozici pod svobodnou licencí GPL2. Zkrátka se dá zdarma a legálně stáhnout z výše uvedené adresy. Funguje pod Linuxem, MacOS X a FreeBSD. Balíček pro systém MS Windows k dispozici v době psaní článku není a objeví-li se někdy v budoucnu (například v rámci KDE Windows Initiative), nelze jen tak očekávat jeho 100% stabilitu.

Příprava

Než vůbec začneme, vytvoříme si sekvenci po sobě jdoucích obrázků (fotek) a ty umístíme do jedné složky, ve které už nebudou žádné další obrázky. Důležité je, aby soubory byly pojmenovány v tom pořadí, v jakém se mají objevovat po sobě v klipu.

Tvorba videa z obrázků

Spustíme Kdenlive. Před námi se objeví obrazovka, na které spousta menších okének. To úplně vlevo nahoře se jmenuje "Project tree". Napravo od vstupního pole se nachází malé tlačítko, kde si výběrem můžeme zvolit "Add Slideshow clip". Zobrazí se nové okno. V něm zadáme jméno našeho projektu, u volby "Image selection method" dáme "Filename pattern", poté níže vyberem první snímek, změníme "Frame duration" (doporučuji přepnout z ukazatele času na snímky, nebo-li "frames") a dáte OK. V levém horním okně se vám zobrazí klip, který přetáhnete do první videostopy. Poté si můžete výslednou podobu přehrát v přehrávači umístěném v pravém horním rohu. Poté, když už máme všechny úpravy hotové (můžeme samozřejmě v dalších stopách přidat hudbu, další klip a mezi nimi přelínat, ...), můžeme se dát do renderování výsledku. To uděláme tak, že klikneme na "Project" -> "Render", v nově objevivším se okně pojmenujeme výsledný soubor, vybereme formát do kterého se má renderovat, změníme nastavení která chceme měnit a klikneme na "Render to File". Podle počtu fotografií, zvoleného formátu a kvality bude chvíli probíhat renderování s časovou osou ukazující průběh a po dokončení se zobrazí hláška o úspěšném dokončení operace.

A výsledný soubor vypadá takto: