Akce

Pár tipů k používání programu JAlbum

Z JiříKomárek.net

Verze z 16. 2. 2015, 19:54, kterou vytvořil Xkomczax (diskuse | příspěvky) (added Category:HP using HotCat)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

JAlbum slouží k vytváření webových galerií pomocí HTML. Napsán je v Javě, což, krom různých nevýhod má i své výhody. Pro mne je jednoznačnou výhodou, že jej lze spustit i na GNU/Linuxu.

Po prvním spuštění program vyžaduje nějaké údaje k přihlášení, které ovšem nemusíte vyplňovat. Další ovládání je vcelku intuitivní, kliknutím na "Add photos" přidáte požadované fotky a můžete začít vytvářet album. Pozor! Přidáte-li celou složku, už se vás program neptá na různá nastavení projektu, tato volba se automaticky ukáže pouze když dáte vybrat přímo fotky. Změnit tyto informace se však dá i tak, stačí v levém sloupci (vedle malinkatého náhledu první fotky ze série) rozbalit menu (či zmáčknout F4) a vyskočí na vás celá škála možností nastavení.

V záložce "General" si můžete album pojmenovat a přidat k němu popis, který se pak zobrazuje na první stránce galerie, v záložce "Pages" si pravidelně nastavuji volbu "Link to original via scaled images", díky čemuž se v následně vygenerované galerii po kliknutí na zobrazený obrázek ukáže originál. V záložce "Images" si vždy zvýším kvalitu generovaných JPEGů a zvětšuji i velikost zobrazených obrázků. Další záložky nechávám tak jak jsou a svoji volbu potvrdím kliknutím na tlačítko "Ok".

Nyní si vyberu (vlevo dole) skin a styl skinu. Osobně jsem si, hlavně kvůli jednoduchosti, oblíbil vzhled Simplicity a téma Ebony2.

Jak vymazat patičku z html souborů vytvořených pomocí JAlbum a témata vzhledu Simplicity[1]

find . -name "*.html" -print0 | xargs -0 sed -i 's/<p>Photo album created with: <a href\=\"http\:\/\/jalbum\.net\" target\=\"\_blank\" title\=\"Jalbum 8.9\">Jalbum 8.9<\/a> and <a href\=\"http\:\/\/jalbum\.net\/skins\/skin\/Simplicity\" target\=\"\_blank\" title\=\"Simplicity\">Simplicity<\/a><\/p>//g'

Pozn: tímto se nahradí text vytvořený programem JAlbum za prázný řetězec. Chcete-li jej nahradit vlastním textem, dejte mezi poslední dvě lomítka text, kterým se má nahrazovat.

Poté už stačí kliknout vedle volby "Make JAlbum" na rozbalovací menu a vybrat "Make all" (Shift + F9) a požadované album se nám během chvilky vygeneruje.

Reference

  1. https://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/206408#1