Akce

Nigérie 1 - víza

Z JiříKomárek.net

Verze z 20. 1. 2015, 01:45, kterou vytvořil Xkomczax (diskuse | příspěvky) (Zrušena verze 204 od uživatele Xkomczax (diskuse))

Tento text je v současnosti nejspíše již zastaralý, protože podle stránek Ministerstva zahraničí otevřela Nigérie svůj zastupitelský úřad v Praze. Níže uvedený text je tedy v současnosti již neplatný, nechávám jej na webu i nadále pouze z archivačních důvodů... Situace se však může opět změnit jak už se tomu stalo nespočetněkrát v minulosti, tudíž chcete-li mít aktuální informace, kontaktujte ministerstvo zahraničních věcí.

Při vstupu do Nigérie platí pro občany České republiky vízová povinnost. O víza je nutné žádat předem, pro Českou republiku je určena ambasáda ve Varšavě. Ještě před samotnou návštěvou ambasády je však nutné zažádat on-line, zaplatit, a na základě pozvánky se v určený den teprve dostavit na ambasádu. Tento návod popisuje mé zkušenosti z žádosti o bussines víza z června 2012. Je možné, že od té doby se situace změnila a některé z informací již nejsou čerstvé. Pro jistotu kontaktujte ambasádu nigérie v Polsku, která je oficiální ambasádou i pro ČR. Ambasáda Nigérie v Praze již pár let nefunguje, ale je možné využít též ambasád Nigérie ve Vídni či v Berlíně. Neoficiální seznam ambasád Nigérie po celém světě lze nalézt tady.

Pro detailní a čerstvé informace je vhodné prvně navštívit webové stránky nigerijské ambasády v Polsku. (Původní web http://www.nigeriaembassypoland.com/ je již nefunkční). Na oficiálním webu se dozvíte, že k žádosti o víza potřebujete jít na jeden z nigerijských vládních webů zabývající se imigrací, kde se dozvíte další podrobnosti a také informaci, že o víza je nutno žádat elektronicky na adrese www.swgloballlc.com. Tady mi začaly první komplikace, ovšem další osoba, se kterou jsem byl v kontaktu a žádala o víza do Nigérie se s problémy uvedenými v následujícím odstavci nesetkala, tudíž pokud vám vše poběží hladce jak má, přeskočte následující odstavec.

Výše uvedený web patří podle výpisu z whois soukromému subjektu sídlícímu v USA. Samotný web je jednoduše řešen, stačí se přihlásit pomocí účtu u Google, Yahoo! nebo vytvořit OpenID identitu u SWGlobalLLC. Problém nastal již u samotného přihlášení: když jsem zkoušel účet od Google stejně jako jejich OpenID, nešlo mi se přihlásit. Stránka se jen znovuobnovila, ale já nebyl stále přihlášen. Nepomohlo ani měnění prohlížečů, operačních systémů ani poskytovatelů připojení. Kontaktoval jsem tedy SWGlobalLLC, ale odpovědi na mail jsem se nedočkal. Telefonát na ambasádu do Varšavy byl též neúspěšný, neboť tam mi řekli, že toto je mimo jejich sféru vlivu a že mám kontaktovat technickou podporu dané firmy. Na webových stránkách však telefon na technickou podporu nebyl, tak jsem zkusil jediné číslo, které na ní bylo uvedené. Vychloubalo se dostupností 24/7, avšak po většinu (středoevropského) dne bylo nedostupné. Úspěšně se mi jej podařilo vytočit až v americké pracovní době. Na technické podpoře se mne po delší době zeptali, jaké číslo má můj bugreport a že se jej budou ihned řešit. Za několik hodin tedy přišel znovu dotaz na další podrobnosti ohledně mého problému, a i když jsem na otázky ihned odpověděl, nikdo se mi ten den již neozval, přestože jsem byl při prvním telefonátu ujišťován, že mi bude zavoláno ještě ten den. Rozhodl jsem se tedy zkusit něco jiného - domluvil jsem se s osobou žijící v jiné zemi (konkrétně v Nizozemsku) a ta se zkusila přihlásit. Fungovalo to! Nadiktoval jsem jí tedy přihlašovací údaje k mému účtu na Google, ale s těmi se jí to nedařilo. Vytvořila tedy nový účet na Google a s ní se jí již šlo přihlásit (já v ten sám čas vytvořil stejný účet, který se lišil jen jedním číslem, ale s ním se mi z České republiky přihlásit nešlo). Tato osoba tedy za mne vyplnila dotazník a poslala mi výstupy. Jakmile však byla žádost jednou podána, s tímto účtem jsem se byl již schopen přihlásit i z České republiky (s těmi ostatními však ne). Řešením tedy je buďto požádat jinou osobu v jiné zemi o vyplnění nebo možná zkusit proxy.

Po vyplnění všech potřebných údajů a zaplacení požadované částky ($88) stačí dokument 2x vytisknout a po jednom vytisknout i potvrzení o vyplnění dotazníku a potvrzení o zaplacení. Ještě před samotnou cestou na ambasádu ve Varšavě si nachystejte 2x (ano, dvě, ne jednu jak se píše na webu) zezadu podepsanou pasovou fotku (s aktuálním vzhledem, který, ideálně, odpovídá i vzhledu na pasu), pas, zvací dopis, letenku, očkovací průkaz (či přesněji jeho kopii), 150PLN (ne 120PLN jak píší na webu) na zaplacení úředního poplatku a hlavně pevné nervy. Požadavek "Evidence of Sufficient Fund for the duration of the visit or proof of other satisfactory arrangements for your support while in Nigeria." jsem nepochopil a doufal jsem, že nikdo po mě nic takového chtít nebude. Tak se také stalo, akorát jsem v žádosti musel vyplnit částku kterou mám k dispozici na cestu, kde jsem udal 1000€, nikterak jsem již však nemusel dokazovat zda-li zmíněnou sumu vlastním.

Po příjezdu do Varšavy (nebo jinam do Polska) zajděte na pobočku některé z bank a tam zaplaťte požadovanou částku 150PLN na účet 64 1030 1061 0000 0000 3077 3012 (pořádně zkontrolujte číslo účtu, já nemohl peníze poslat kvůli chybějící čtveřici nul), jenž patří ambasádě Nigérie v Polsku. Pro platbu po internetu nejsou na webu nigerijské ambasády dostatečné informace a v telefonickém rozhovoru mi je odmítli sdělit s tím, že je jednoduší zaplatit na místě. Platbu lze snadno provést kousek od ambasády (cca. 100 metrů), na ulici Rakowiecka před odbočkou na ulici Starościńska (kde se nachází ambasáda) se nacházejí dvě banky - je lepší vybrat tu zelenou nebo-li Kasa Polska, neboť poplatek v ní je pouhých 2,50PLN, narozdíl od modré (jménem Nordea), ve které je nutné za převod zaplatit 50PLN. Při platbě si vyžádejte potvrzení o provedení transakce, který posléze odevzdáte spolu s dalšími dokumenty při podávání žádosti. Samotná ambasáda se nachází na adrese ul. Starościńska 1 B, Apts. 16,17,28 & 29, což je druhý z paneláků stojících na rohu ulice Starościńska a Tadeusza Reytana. Ambasáda začíná oficiálně otevírá v 9:30, ale dole na recepci si každý napřed vyzvedává číslo do pořadníku, takže je vhodné tam být dříve. Paní recepční, kterou jsem zastihnul, neuměla anglicky, tudíž domluva musela probíhat přes prostředníka, ale de-facto stačí říct "Víza Nigéria" a ona vám vystaví číslo z pořadníku. Po vás bude chtít občanský průkaz na zapsání detailů. Pak je třeba čekat, než na vaši skupinu vyjde řada (v úterý, jenž je první den v týdnu, kdy lze žádat o víza, bylo plno, středa byla volnější). Do devátého patra, kde sídlí ambasáda, vás vyveze výtah. Tam vám (anglicky mluvící) strážný dá k vyplnění žádost (jde o velice jednoduchý formulář) a vyzve vás, abyste si seřadili potřebné dokumenty. Pak chvíli čekáte a až na vás dojde řada, jdete dovnitř.

U mne probíhalo vydání víza nestandartní cestou, nemohu tedy popsat další běžný postup. Vydání víza mi bylo zamítnuto s tím, že musím ještě navíc donést dokument "Certificate of incorporation", který má potvrzovat, že daná společnost v Nigérii existuje a je nutné jej vyzvednout v Nigérii na "Corporate affairs commission Federal Republic of Nigeria". Ten ale nemohl být zaslán, neboť jsem měl smlouvu s AIESEC, což je studentská nezisková organizace. Byly mi tedy zaslány dokumenty "Certificate of Registration" a "Letter of recognition and endorsement for AIESEC Nigeria". S nimi a dvěma novými fotkami (neboť fotky jenž jsem přinesl nebyly vhodné. Nevím však zda-li z důvodu že podoba neodpovídala mé současné podobě nebo že neodpovídala podobě na pasu. Ani jedno však není pravda, neboť můj vzhled se de-facto nemění. Nicméně jsem se oholil a ostříhal tak, abych vypadal co nejvěrněji jako na fotce z 15 let, která je na pase a nechal se znovu vyfotit. Tyto nové fotky již byly shledány vhodnými) jsem se vydal následující den znova na ambasádu (paní si mne již pamatovala, tudíž jenom zalistovala ve včerejších datech a vydala mi pořadník a já už jel do 9. patra. Tady jsem znovu odevzdal dokumenty, ty si však vyzvedl jiný pracovník ambasády, od pohledu příjemnější. Ten mi po chvíli také sdělil, že se mám stavit ve dvě hodiny a když jsem se zeptal zda-li k pohovoru (který je běžně součástí žádostí o víza), řekl že ne, jen že se mám stavit. Vyčkal jsem tedy a před druhou jsem se znovu vydal na ambasádu. Tam jsem po chvíli čekání dostal k podpisu scan osobních dokemntů a po chvíli mi hlídač přinesl pas s potvrzeným vízem. Radostně jsem se tedy rozloučil a vydal se chystat se na samotnou cestu do Nigérie, kde jsem zažil během cestování spoustu dalších překvapení.