Akce

Jak sehnat ubytování v Nizozemsku

Z JiříKomárek.net

Verze z 16. 2. 2015, 19:51, kterou vytvořil Xkomczax (diskuse | příspěvky) (added Category:HP using HotCat)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Dlouhodobé ubytování - půl roku až pár let

Jdete studovat do Nizozemska nebo se tam stěhujete dlouhodobě za prací? Pak asi hledáte dlouhodbé ubytování. Asi nejrozšířenější variantou je v tomto případě portál kamernet.nl. Web funguje dvojjazyčně - holandsky a anglicky. U jednotlivých inzerátů máte možnost vidět přibližnou polohu, kdo v domě bydlí, co je k dispozici, co se smí a co je zakázáno, zda-li je možná prohlídka, cena a většinou i fotka bytu, to vše dvojjazyčně. Slovní popis psaný zadavatelem ovšem někdy bývá pouze holandsky. Samotné vyhledávání je volně dostupné všem, ovšem chcete-li na inzerát zareagovat, je nutné se zaregistrovat a zaplatit. Můžete zvolit několik variant platby, cena za měsíc neomezenémožnosti odpovídat vás vyjde na €28. Po jejím zaplacení můžete ke každému inzerátu napsat svoji zprávu, kde je vhodné se představit, napsat proč hledáme ubytování a pak se nezapomenout hlavně vychválit, jak moc se hodíme do bytu právě my, neboť jsme čistotní, klidní a prostě vůbec skělí lidé.

Další variantou bývají různé místni specializované weby, například pro Maastricht to je studentflatmaastricht.com, maastrichthousing.com, maaslandbeheer.nl nebo wmm.nl.

Střednědobé ubytování - měsíc až dva

Tady je opět možné využít kamernet.nl zmíněný výše, ale často je to kanón na vrabce. Navíc, na kamernetu lze najít spíše inzeráty vzatahující se k dlouhodobému ubytování. Na krátkodobé ubytování, obzvláště na letní měsíce, je jednodužší využít Facebook, kde budete hledat skupiny s názvem "Rooms in VAŠE MĚSTO" a podobné. Čím víc má skupina členů, tím větší šance něco najít. Můžete buďto čekat až nějaký inzerát Největší příležitosti bývají přes léto ve velkých a/nebo univerzitních městech, kdy se lidé hodně přesouvají domů a hledají způsob, jak zaplacený privát alespoň nějak finančně vykompenzovat. Cena tedy může záležet na vašich vyjednávacích schopnostech, neboť lidé jsou ochotni jít pod cenu, kterou platí sami.

Krátkodobé ubytování - noc či pár dní

Stejně jako po celém světě, i v Nizozemsku fungují hotely. Stejně jako po celém světě, i v Nizozemsku fungují hostely, i hostely pro mladé. Chcete-li využít služeb nějakého hostelu pro mladé, hledejte "Youth hostel VAŠE MĚSTO". Ovšem počítejte s cenou kolem €30 za noc, přes víkend může jít až o dvojnásobnou částku. Ovšem stále se jedná o levnější variantu k hotelům, kde počítejte se sumou minimálně kolem €100. Stejně jako po celém světě, i v Nizozemsku fungují hostitelské projekty hospitalityclub.org a couchsurfing.org. Projekty fungují tak, že se na daných webech zaregistrujete a poté můžete psát lidem v cílové destinaci, zda-li vás přijmou na ubytování. Funguje princip reciprocity, takže když jste doma, můžete i vy hostit cestovatele z jiných zemí.

Další možnosti

Na rozdíl od zbytku světa nelze v Nizozemsku jednoduše spát pod stanem. Tato možnost funguje pouze a jen v kempech, které však bývají placené. Jinak se jedná o přestupek. Ovšem postavíte-li si stan či lehnete-li si se spacákem na nějaké relativně skryté místo, nikdo vás nebudu zvlášť nahánět. Výjimku tvoří pláže, turistická centra a chráněná území, kde je opravdu využíváno úsilí nahnat lidi pouze a jen do kempů. Ovšem budete-li stanovat někde kde nemáte a najde-li vás tam policie, s trochou slušného chování z toho vyjdete pouze s napomenutím a příkazem do hodiny z místa odejít. Ze zkušeností se tu běžná policie zatím vždy chovala ke mně slušně.

PS: Nizozemsko je správně Nizozemsko, nikoliv Holandsko či Nizozemí.