Akce

Filtry Cokin

Z JiříKomárek.net

Stejně jako i další fotografové, používám i já při fotografování různé filtry. Před léty jsem narazil na systém filtrů Cokin, který mne velice zaujal pro své možnosti a od té doby dávám přednost právě této značce

Princip filtrů Cokin

I když v součanosti vyrábí Cokin i běžné filtry, jenž se šroubují přímo na objektiv, klasické filtry Cokin fungují jinak. Na objektiv se našroubuje adaptační kroužek, na něj se nasadí držak a do něj se teprve vkládají jednotlivé filtry. Při prvotní koupi je tedy nutné uvažovat i tuto investici, která je však minimální a nabízí určité výhody. Tou hlavní je možnost skládání více filtrů za sebe (standartně až tří) a jejich rychlou výměnu. Jednotlivá sklíčka lze totiž libovolně vyndávat a nahrazovat jinými.

Velikosti

Filtry Cokin jsou dodávány ve čtyřech různých velikostech.

  • A - průměr 36 - 62mm - vhodné pro většinu digitální fotoaparátů
  • P - průměr 48 - 82mm - vhodné pro většinu zrcadlovek
  • Z-PRO - průměr 49 - 96mm
  • X-PRO - průměr 62 - 112mm

Kterou z velikostí vybrat lze zjistit jednoduše podle průměru filtru, což je hodnota, která by měla být napsána u vašeho objektivu, případně ji lze dohledat na internetu. Ale pro většinu použití u zrcadlovek je ideální série P.

Další značky

Jelikož obliba filtrů Cokin rostra, objevili se i další hráči, kteří využili stejného systému pro své vlastní filtry. Mnozí z nich vyrábí kvalitní filtry včetně příslušenství, najdou se však i velice levné napodobeniny, které nabízejí filtry za méně než desetinu ceny originálu. Ty mohou být v některých případech dostatečné pro daný účel, ale obecně je jejich kvalita nižší a obzvláště poznatelná bude v situacích typu focení v protisvětle.

Mé filtry